четвер, 19 червня 2025 р.

Мистецтво під час війни: УКФ підтримав низку проєктів на Рівненщині

Одразу чотири проєкти презентували сьогодні у Рівному. Усі ці культурно-мистецькі ініціативи реалізуються за підтримки Українського культурного фонду. Представники культурних інституцій Рівненщини розповіли про нові проєкти, покликані зберігати історичну пам’ять, розвивати мистецьку освіту та актуалізувати національну ідентичність в умовах війни.

«Вишита пам’ять: від сімейної реліквії до національного символу» — проєкт Березнівського краєзнавчого музею, який прагне показати вишиванку не лише як елемент одягу, а як живе свідчення історії. У фокусі — вишиті сорочки, створені в часи воєн, заслань, окупації. Через родинні історії та експонати музей осмислює незламність українців і роль вишивки як носія національної пам’яті. 

«Березнівська міська рада розуміє надзвичайну важливість цього проєкту для збереження нашої культурної спадщини та національного духу. Саме тому долучилася до його реалізації в межах співфінансування. Завдяки спільним зусиллям, у рамках проєкту буде проведено поточний ремонт експозиційної зали, що дозволить створити гідні умови для представлення колекції» - розповідає Наталія Трохлюк - керівниця проєкту, директорка музею.

Проєкт «Сонечко на долоньці: артмайстерня з Оленою Медведєвою» об'єднує дітей з родин військових, дітей з інвалідністю та професійних митців - Наталя Серветник та  Ольга Теренчук, художник-декоратор Олексій Михайлов, відлмий у Рівному опоаідачказок, актор Корній Демидюк та фотохудожник зі світовим іменем, людина з інвалідністю Олександр Майструк. Проєкт має інклюзивний та терапевтичний характер, відкриваючи дітям можливість реалізувати себе через мистецтво. Навчальні групи вже розпочали свою роботу, митці познайомились з дітками учасниками та спланували творчу роботу.

Ар-кураторка проєкту Олена Медведєва зазначила: «В рамках проєкту буде створено чотири унікальні культурні  продукти: дитяча книга з ілюстраціями дітей з родин військових, стоп-моушн анімація з пластиліновими героями, виставка художніх робіт дітей з інвалідністю, виставка репортажної фотографії  Олександра Майструка».

Державний архів Рівненської області презентував ініціативу «Крок у невідоме. Віртуальна подорож архівом», що поєднує діджиталізацію унікальних документів із сучасними форматами комунікації. У межах проєкту архів оцифрує матеріали, пов’язані з політичними репресіями, метричними книгами та іншими цінними джерелами. Особливістю стане створення інтерактивної 3D-екскурсії архівним сховищем, що відкриє доступ до історії для широкої аудиторії.

 «Це буде цікавий багатоплановий культурний продукт, який не лише міститиме панорами 360 різних локацій архівного сховища, але й матиме інтегровані супутні культурні продукти, які підсилять цікавість до 3d туру», - зазначила Юлія Оверчук, заступниця начальника відділу управлінської документації та використання інформації документів Державного архіву Рівненської області.

Культурно-археологічний центр «Пересопниця» працює над реалізацією проєкту «Археологічна майстерня в Пересопниці». Уперше на Рівненщині з’явиться простір, де можна побачити процес археологічних розкопок, доторкнутися до реальних знахідок та взяти участь у майстер-класах. Проєкт має на меті зробити археологію доступною, цікавою та пізнавальною для дорослих, дітей і ветеранів. 


Менеджерка проєкту Віта Коцюбайло розповіла: 

«Тут відвідувачі зможуть ознайомитися з роботою археологів, побачити унікальні знахідки та результати розкопок. У рамках проєкту також буде створено інтерактивну виставку, проведено публічні лекції, а для дітей та ветеранів — спеціальні археологічні майстер-класи».

Ці ініціативи демонструють, що культура в Рівненській області — жива, чутлива до викликів часу й водночас здатна зберігати та переосмислювати традиції. У часи війни вона стає формою спротиву, терапією, засобом освіти та збереження національної ідентичності.

Важливе уточнення – це лише частинка проєктів від культурних інституцій Рівненщини, які підтримав УКФ,  ці проєкти вже стартували. 



 Проєкти реалізуються за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.


Немає коментарів:

Дописати коментар