неділя, 27 жовтня 2024 р.

Громади Рівненщини взяли участь у XVIII Українському муніципальному форумі

21-22 жовтня 2024 року у Києві пройшов XVIIІ Український муніципальний форум «Єдність для Перемоги та відновлення України», організований Асоціацією міст України.

21 жовтня представники понад 400 громад, органів державної влади та міжнародних партнерів вели дискусії в рамках Дня Діалогу. 

22 жовтня учасники продовжили працювати в рамках Дня Єдності. 

На початку другого дня Форуму з вітальними словами до учасників звернулися:

Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України,

Сьорен Хербст, Керівник напряму з багаторівневого врядування Програми «U-LEAD з Європою».

Олександр Слобожан наголосив, що ефективне відновлення та спільний розвиток залежать від співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування, громадян і міжнародних партнерів. 

«Протягом 2023 – 2024 років Асоціацією міст України спільно із Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR), асоціаціями країн Європейського Союзу та за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» налагоджено 36 міжнародних міжмуніципальних партнерств, в основі яких є спільна мета – відновлення та спільний розвиток», – зазначив Олександр Слобожан.

Виконавчий директор Асоціації міст України передав Голові Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольському міському голові Вадиму Бойченку Сертифікат про подяку Маріупольцям за стійкість та боротьбу від Президента Пан’Європейського Руху Австрії Райнхарда Клаучека.

Сьорен Хербст зазначив, що децентралізація та місцеве самоврядування в Україні – це історії успіху. 

«Через ініціативу «Мости довіри» U-LEAD з Європою разом з Асоціацією міст України розвиваємо  міжнародне партнерство між українськими муніципалітетами та партнерами з країн-членів Європейського Союзу. Це унікальна можливість для співпраці та обміну на шляху України до членства в Європейський Союз», - підкреслив Сьорен Хербст.

У першій панельній дискусії «Мости довіри» – партнерства задля відновлення та розвитку взяли участь:

Олексій Рябикін, Заступник Міністра розвитку громад та територій України, 

Вікторія Лобунь, Радниця Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністра юстиції України,

Людмила Даменцова, Директорка Проєкту«Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», Асоціація міст України,

Любіца Кошелюк, Керівниця команди по роботі з партнерами Програми «U-LEAD з Європою»,

Кшиштоф Паснік, Міський голова Любартова, Польща,

Василь Сидор, Славутський міський голова, Хмельницька область,

Андрій Делятинчук, Ясінянський селищний голова, Закарпатська область,

Фабріціо Пачіфічі, Президент благодійної фундації «Давайте допоможемо їм жити».

Олексій Рябикін розповів про проєкти, які впровадило Міністерство розвитку громад та територій України, його нові функції та виклики, що стоять перед громадами. Він наголосив на важливості підтримки конструктивного діалогу між центральною владою й органами місцевого самоврядування.

Вікторія Лобунь наголосила на важливості діалогу між Урядом, Парламентом і громадами у контексті євроінтеграції. Вона відзначила ключове політичне рішення цього року – відкриття переговорного процесу щодо вступу України до Європейського Союзу і проведення офіційного скринінгу на відповідність законодавства нормам країн Європейської Співдружності. Також вона загострила увагу на важливості налагодження співпраці з європейськими містами для обміну досвідом і підтримки громад у частині виконання євроінтеграційних завдань.

Людмила Даменцова розповіла про проєкт «Мости довіри», наголосила, що партнерство українських громад з європейськими муніципалітетами відбувається на рівноправних принципах, які сприяють взаємному зміцненню і розвитку, що європейські колеги зацікавлені в обміні досвідом стосовно цивільного захисту, кризового менеджменту, розбудови місцевого самоврядування.  Крім того, вона звернула увагу, що міжмуніципальному співробітництву сприятимуть стимули за рахунок коштів державного бюджету, міжнародної технічної допомоги для реалізації спільних проєктів, розроблених в межах міжнародного співробітництва громад.

 Любіца Кошелюк зазначила, що наступний етап U-LEAD III «Мости довіри» матиме два основні напрямки. Перший – встановлення нових міжнародних муніципальних побратимств з громадами, які ще не мали партнера з іншої країни. Другий – спрямований на поглиблення вже налагоджених партнерських відносин.

 Кшиштоф Паснік зауважив, що проблеми муніципалітетів, крім породжених війною, схожі в обох країнах. Деякі з них в Польші  вдалося вирішити завдяки фінансуванню Європейського Союзу, інші вимагають постійної і терплячої роботи, але разом ми можемо зробити більше та ефективніше.

 Василь Сидор презентував Славутську громаду та детально зупинився на перевагах співпраці з європейськими муніципалітетами. Зокрема він розповів про спільний міжнародний проєкт Славутської громади та міста Любартів на тему: «Енергетична автономність критичної інфраструктури Славутської міської територіальної громади», спрямований на забезпечення безперебійного надання життєво важливих послуг населенню Славутської громади шляхом підвищення автономності критичної інфраструктури через впровадження та розвиток альтернативних джерел енергії. 

Андрій Делятинчук детально зупинився на налагодженні міжнародної співпраці та досвіді організації у Ясінянській громаді відділу проєктно-інвестиційної діяльності для написання заявок та отримання коштів від європейських фінансових інституцій. Крім того, він розповів про створення реабілітаційного центру для військових спільно з італійськими партнерами.

Фабріціо Пачіфічі поділився досвідом та історією двостороннього партнерства з Ясінянською громадою. Він окреслив основні напрямки та перспективи подальшої співпраці. Зокрема зазначив, що до реалізації проєкту зі створення реабілітаційного центру в Ясіні залучені фахівці з медичних і навчальних закладів Болоньї.

Модерував першу панельну дискусію Кременчуцький міський голова Віталій Малецький.

 У другій панельній дискусії «Можливості проєктів міжнародної технічної допомоги для відновлення та розвитку громад» взяли участь:

Яна Романюк, Завідувачка відділом імплементації програм ЄС та транскордонного співробітництва Департаменту координації міжнародної технічної допомоги Секретаріату Кабінету Міністрів України,

Еммануель Абріу, Виконувачка обов’язків заступниці голови представництва з програмних питань, Представництво Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні,

Тарас Случик, Керівник компонентів «Доброчесне відновлення» Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI),

Орельєн Мас, Керівник Проєкту «RELEVE – Відновлення та децентралізація», Expertise France 4,

Ірина Положешна, Головна спеціалістка відділу регіональної взаємодії та координації діяльності фахівців із супроводу Департаменту забезпечення переходу від військової служби до цивільного життя Міністерства у справах ветеранів України.

Яна Романюк детально зупинилася на тенденціях співпраці, які демонструє Україна, зокрема розширюються можливості для участі у програмах співробітництва з Європейським Союзом. Українські партнери, зазначила вона,  залучили близько 90 млн євро у межах програми Interreg та Interreg NEXT та частіше стають головними партнерами у проєктах, підвищують власну спроможність.

 Еммануель Абріу зазначила, що Представництво Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні надає цільову підтримку 47 громадам-партнерам по всій Україні, що  забезпечує дітям та молоді доступ до основних послуг.

«Діти та молодь мають залишатися спільним пріоритетом у контексті відновлення України. Забезпечення якісними освітою, охороною здоров'я та іншими соціальними послугами допомагає їм розвиватися, ти самим зміцнюється людський капітал України. Інвестиції в дітей і молодь — інвестиції в майбутнє України», – зазначила Еммануель Абріу.

Тарас Случик розповів, що для залучення додаткових інвестицій на проєкти відновлення громадам важливо приділяти увагу внутрішній трансформації. Зокрема фокусуватись на обліку різноманітних активів, посиленні внутрішніх функцій контролю за наданою допомогою та працювати над стійкістю комунальних підприємств критичної інфраструктури. Є багато таких успішних прикладів в Чернівцях, Житомирі, Миколаєві, Хмельницькому та багатьох інших громадах. 

Орельєн Мас наголосив, що проєкт «RELEVE – Відновлення та децентралізація», Expertise France 4, впроваджується агенцією міжнародної технічної допомоги Expertise France та надає підтримку громадам України у плануванні відновлення, розвитку спроможностей і встановленні партнерств з французькими колегами.

«Допомога Франції через нашу агенцію проходить у різних формах: від розроблення технічної документації до відновлення інфраструктури впостраждалих громадах. Нашою метою є допомогти громадам стати більш спроможними та стійкими на шляху України до інтеграції в Європейський Союз», – сказав Орельєн Мас.

Ірина Положешна зауважила, що територіальна громада є не тільки спільним територіальним простором, але і спільним соціальним простором, в якому існує та взаємодіє між собою ціла низка суб’єктів, де мають бути створені умови для ветеранів війни та демобілізованих осіб.

У третій панельній дискусії «Реалізація проєктів відновлення: проблеми і можливості громад» взяли участь:

 Вадим Бойченко, Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова, Донецька область,

Оксана Кисіль, Національна експертка Проєкту ЄС «Угода мерів – Схід» в Україні,

Дмитро Федоров, Новобілоуський сільський голова, Чернігівська область,

Іван Сікора, Спеціаліст з антикорупції, ключовий експерт Програми розвитку ООН в Україні,

Андрій Найда, Калуський міський голова, Івано-Франківська область.

Вадим Бойченко акцентував увагу на важливості збереження людського капіталу. Він презентував програму створення системи соціального житла як головного чинника економічного відновлення України, детально зупинився на європейських моделях створення соціального житла та можливостях і доцільності перейняти такий досвід. Зокрема створення державної програми реновації будівель під соціальне житло, розробка дієвої програми будівництва, покращення умов державних програм іпотечного кредитування, а також залучення механізмів цільового фінансування, впровадження пілотних проєктів, масштабування вдалих проєктів зі створення соціального житла.

 Оксана Кисіль зосередила увагу на спроможності українських громад залучати та впроваджувати інвестиції, адже міжнародних грантів та державних програм підтримки не достатньо для інвестиційних потреб громад у відбудові з урахуванням інтеграції до Європейського Союзу. А, отже, програми від міжнародних фінансових організацій та приватні інвестиції відіграватимуть провідну роль. 

Дмитро Федоров розповів про особливості Новобілоуської громади та детально зупинився на шляху подолання руйнувань, які було завдано агресором. Для відновлення об’єктів у Новому Білоусі насамперед було прийнято Програму обстеження будівель та споруд для організації надання компенсації з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», що дало можливість сформувати експертні звіти технічного стану об’єктів нерухомого майна. Такі кроки, зазначив Голова,  дали можливість мешканцям отримати компенсації за пошкоджене та знищене майно.

Іван Сікора зазначив, що кращі антикорупційні практики та досвід надання технічної підтримки ПРООН замовникам інфраструктурних проєктів, що реалізуються за кошти Європейського інвестиційного банку в рамках Програм відновлення України, можуть бути корисними для громад Асоціації міст України. Це насамперед апробовані методики оцінки ризиків у проєктно-кошторисній документації, а також оцінка ризиків співпраці з підрядниками за результатами торгів на Прозорро, зокрема щодо репутаційних, правових і фінансових аспектів. Крім того, здійснюється постійний моніторинг процесу будівництва, а також впроваджуються заходи, спрямовані на підвищення антикорупційної спроможності виконавців інфраструктурних проєктів.

Андрій Найда розповів про якісну трансформацію Калуша в індустріальну столицю на Заході України. Він зазначив, що наразі громада прийняла більше 40 релокованих підприємств, що стало передумовою для створення вже третього індустріального парку. Крім того, Голова зазначив, що Калуська громада робить акцент на роботу з містами-побратимами для реалізації проєктів за кошти європейських фінансових організацій. 

Модерувала третю дискусійну панель Оржицька селищна голова Олена Сидоренко.

Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова, звернувся до  очільників громад про єднання, адже тільки спільними зусиллями, пліч-о-пліч можна подолати усі виклики.

Голова Асоціації міст України висловив вдячність усім представникам органів місцевого самоврядування за щоденну роботу, спрямовану на здобуття Перемоги України.

Олександр Слобожан підсумував роботу XVIIІ Українського муніципального форуму та закликав до згуртованості громад у досягнені цілі зміцнення спроможності  кожної громади та України в цілому.

Повідомляє Прес служба Асоціації міст України 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Головна

У Дубенському та Сарненському районі молодіжні працівники удосконалили свої навички по роботі з молоддю

У Смизі та Сарнах відбулися дводенні тренінги на тему «Використання інтерактивних інструментів для проведення превентивних інформаційних кам...

Популярні публікації